پروژه YFI

در مقاله گذشته اطلاعات کلی از پروژه غیر متمرکز DeFi قرار داده شد و اما در این مقاله تصمیم بر آن شده که اطلاعاتی در رابطه با غول توکن های دیفای که از آن به عنوان بیت کوین پروژه دیفای هم صحبت میکنند در اختیار شما قرار داده شود. نام این رمزارزyEarn Finance یا به اختصار (yfi) است. در ماه گذشته yfi با جهش بزرگ قیمت خود و رسیدن به 40000 دلار، قیمت بیت کوین را نیز پشت سر گذاشت و توجه‌ بسیاری را به خود جلب کرد. به این ترتیب، ممکن است پرسش‌هایی از این دست به ذهن افراد خطور کند کهyfi  چیست؟ حقیقت این است که پس از عرضه محصول بیمه توکنیزه شده yEarn Finance با نام yInsure Finance ، این پلتفرم به یک محبوبیت ناگهانی دست یافت. با تمام این اوصاف، در مقاله پیش رو نگاهی داریم به تمامی اتفاقاتی که منجر به خلق کل مجموعه yEarn Finance شد.

پروژه yEarn Financeچیست؟

در واقع یک پلتفرم بر روی بلاک چین اتریوم است. این پلتفرم با این هدف تأسیس شد که با استفاده از یک اکوسیستم متشکل از پروتکل‌های مختلف، سود سالیانه کاربرانی که قصد استفاده از فارم دارای بهره را دارند را افزایش دهد. اکثریت افراد این تب و تاب و هیجان ناگهانی برای فارم‌های دارای بهره را به توزیع توکن COMP پروژه کامپوند (Compound) ربط می‌دهند؛ اما حقیقت این است که تأثیر Yearn Finance نیز در این هیجان همه‌گیر، تأثیر کمی نبوده و نیست. yEarn از پروژه‌های دیفای مختلفی مانند Curve ، Compound ، Aave و dYdX برای به حداکثر رساندن فرصت‌های ارائه وام توسط توکن‌ها بهره می‌برد. به طور خلاصه، این پلتفرم از پروتکل‌های پیچیده‌ای بهره می‌برد که نقدینگی را در بخش‌های مختلف جامعه دیفای به گردش در می‌آورد و با این کار، سودهای حداکثری را موجب می‌شود.

بخش عمده‌ای از محبوبیت yEarn به پروژه yPool آن در پلتفرم وام دهی Curve اختصاص دارد. زمانی که کاربری توکنی را در این پروژه سپرده‌گذاری می‌کند، این توکن به توکن دیگری تبدیل می‌شود که اصطلاحاً yToken نام دارد. yUSDC، yUSDT و yDAI همگی نمونه‌هایی از yToken ها هستند. این ویژگی امکانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که علاوه بر دریافت سودهای معمول حاصل از سپرده‌گذاری، از سودهای حاصل از معاملات انجام شده در Curve نیز سهمی را داشته باشند. yPool یکی از بهترین نرخ‌های سپرده‌گذاری و وام‌دهی در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است. YEarn به عنوان یکی از غیرمتمرکزترین پروژه‌ها در دنیای کریپتو شناخته شده و از همین رو، تحسین بسیاری از افراد را برانگیخته است. این پلتفرم همچنین لقب «بیت کوین دیفای» را دریافت کرده است؛ چرا که سود سالانه چشمگیری را در ماه‌های اولیه تولد خود برای نخستین کاربران خود به ارمغان آورده است.

پروتکل های دیگر در اکوسیستم yEarn.finance عبارتند از:

  1. y trade.finance ، که به کاربر امکان می دهد پوزیشن های لانگ و شرت با اهرم 1000 برابر بگیرد.
  2. yliquidate.finance ، که از وام های سریع درشبکه Aave برای تصفیه وجوه استفاده می کند. وام سریع، نوعی وام بدون وثیغه است که در یک تراکنش به قرض گیرنده منتقل شده و در همان تراکنش به قرض دهنده بازپس داده می‌شود. کارمزد این نوع وام، در حدود ۰.۹ درصد است به منظور بهره‌گیری از آربیتراژ از آن استفاده می‌شود.
  3. 3.        yswap.exchange ، که به عنوان یک منبع واحد که کاربران می توانند به طور دستی وجوه خود را به بین پروتکل های مختلف  DeFi جا به جا کنند عمل می کند.
  4. سرانجام ، کاربر دارای iborrow.finance می باشد که شامل توزیع بدهی در پروتکل های دیگر با کمک شبکه Aave است تا بتوان از آن در سایر پروتکل‌های DeFi هم استفاده کرد.

تاریخچه yEarn Finance:

آندره کرونیه (Andre Cronje) که امروزه به عنوان بنیان‌گذار Yearn Finance شناخته می‌شود. او تنها توسعه دهنده و بنیان‌گذار این پروژه است . آندره به انتخاب خود تحصیلات خود در رشته حقوق را رها کرد تا تمرکز خود را بر علوم کامپیوتری بگذارد. او سپس دروس علوم کامپیوتری را که برنامه ای 3 ساله و مدون بود تنها در ۶ ماه به اتمام رساند و در حوزه فناوری مالی یا فین تک (FinTech) مشغول به کار شد. فناوری دفتر کل غیر متمرکز حوزه بلاک چین تمام توجه وی را به خود جلب کرد و پس از آن، آندره با دنیای رمز ارز ها آشنا شد. وی پس از مدتی شیفته دیفای شد و ظرفیت بالقوه استیبل کوین ها برای سوددهی در این حوزه را درک کرد.

اگرچه کرونیه معتقد است که اکثر رمز ارز های پایه برای سرمایه گذاری جدی بسیار بی ثبات و سوداگرانه هستند ، اما با این وجود مجذوب پروتکل های مالی غیرمتمرکز و بازدهی باورنکردنی ارائه شده برای پولهای پایدار بر روی این پلتفرم ها شد.  آندره کرونیه همچنین شروع به سرمایه گذاری پول خود و دیگران در این پروتکل ها کرد و به صورت دستی وجوه را به سمت ترکیب پلتفرم / استیبل کوین که بالاترین APY را ارائه می دهد ، انتقال داد. او در میانه مسیر توسعه برنامه ی خود درباره بهینه سازی بین پروتکل های DeFi به طور خودکار بود که متوجه شد می تواند آن را مقیاس بندی در مقیاس بزرگتر و عرضه عمومی کند. سپس وی همکاری نزدیک با پلتفرم های  Curve Finance و Aave را برای ایجاد آنچه که به عنوان iEarn شناخته می شود ، آغاز کرد.

کرونیه در فضای دیفای تبدیل به یک شخص تأثیرگذار و یا اصطلاحاً اینفلوئنسر شد و پیش از تأسیس yEarn با بازبینی‌هایی که روی کدهای پروژه‌های دیفای انجام می‌داد، به شهرت رسید. او علاقه بسیاری به شکستن و بررسی کدهای پلتفرم‌های دیگر داشت و همین امر، به او در کدنویسی و نهایی‌سازی پروژه خود کمک کرد. در طول این بررسی‌ها، او به این نکته پی برد که دیفای برای کاربران معمولی، بیش از حد پیچیده است. در همین راستا، او تمرکز خود را بر روی دو بعد از پروژه خود معطوف کرد که اعتقاد داشت می‌تواند این مشکل را تا حدی کاهش دهد.yEarn.finance را به ایمن ترین و بهترین تجربه کاربری در بین پروتکل های موجود DeFi تبدیل کند و اخیراً اعلام کرد که او اولین کسانی است که بودجه خود را در آن قرار داد و آخرین کسی است که بودجه خود را بیرون می آورد.

مسیر آینده yEarn Finance:

با توجه به اینکه تنها چند ماه  از اجرای پروتکل yearn.finance  می گذرد ،در مورد نقشه های راه چیزهای زیادی برای گفتن وجود ندارد.

 در مصاحبه ای  که اخیرا با کرونیه ، با موضوع توسعه پروتکل های DeFi  انجام شد او این پروژه و ادامه راه آن را مانند نوعی اپیزود جنون آمیز توصیف می کند که این خود نشان از ادامه دار بودن مسیر پیشرفت این پلتفرم می باشد. نظر کرونیه که معتقد بود دیفای برای افراد عادی بیش از حد پیچیده است، نظر درستی بود. هر شخصی که بتواند این فرآیند را تا حد امکان تسهیل کند و تجربه بهتر و راحت‌تری را برای کاربران فراهم آورد، می‌تواند به همان نسبت شانس بیشتری را در جلب توجه عمومی داشته باشد. با این حال که راهبردهای فارمینگ دارای بهره هنوز هم از ریسک بالایی رنج می‌برند، yEarn در سال جاری توانسته است سودهای خوبی را به کاربران خود ارائه کند و با ریسک کمتری نیز همراه باشد. البته این نکته لازم به ذکر است که زمانی که کاربران yGov و توکن BPT را برای انجام این کار انتخاب می‌کنند، لایه‌هایی از مشتقات در بستر دارایی‌های آن‌ها فعال می‌شوند. این به این معنی است که با یک لینک در این زنجیره، همه چیز می‌تواند خراب شود و به همین جهت، به سختی می‌توان آن را راهبردی کم ریسک نامید. با این که کرونیه تنها توسعه دهنده yEarn است، اما در حال حاضر جمعیتی پیرامون این پلتفرم جمع شده‌اند. تعهدی که اعضای این جامعه به مدیریت جامعه خود دارند در نوع خود فوق العاده و قابل‌تحسین است. YFI توکنی است که طراحی قدرتمندی دارد و در حال حاضر به شدت محبوب است. هر تغییری در این پروتکل با ارائه پیشنهاد و رأی‌گیری به شکل درون زنجیره‌ای انجام می‌شود.

نتیجه گیری:

yEarn finance یک بستر ابتکاری ارائه می دهد و Defi را به سطح پیشرفته ارتقا می دهد. هدف آن کار موثر با سایر پروتکل های موجود دفی است. بنابراین یکی از پیشرفته ترین پروژه های غیر متمرکز ساخته شده تا به امروز در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید