بانک ترون…پروژه ای سودمند یا کلاهبرداری!!

با توجه به گسترش روز افزون قرارداد های هوشمند در سال های اخیر پروژه ای با نام BANK OF TRON  که مدعی بر قرارداد هوشمند در بستر رمز ارز ترون است با توجه به طرح های سود دهی مطرح شده به شدت مورد توجه بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران خصوصا کاربران ایرانی قرار گرفته است.

دراین مقاله سعی بر آن شده که اطلاعاتی در مورد این پروژه و ساختار آن ارائه شود. اما  در ابتدا باید توضیحی در ارتباط با قرارداد های هوشمند داده شود.

قرار داد هوشمند چیست؟

در تعریف قراردادهای هوشمند فرض کنید که قصد فروش یک خانه را داشته باشد. این کار یک فرآیند نسبتاً پیچیده است که با کاغذ بازی های زیاد و افراد مختلف و ریسک های متفاوت همراه است. به همین علت اکثر فروشندگان  کار های مربوط به فروش و قرارداد را به املاک به عنوان نماینده آنها میسپارند  تا تمام اقدامات لازم را انجام دهد و از زمان آغاز مذاکرات تا پایان آن، بر معامله نظارت داشته باشد.

علاوه بر این، آژانس املاک خدماتی تحت عنوان خدمات سپرده نیز ارائه می کند که در معاملاتی که مقدار وجه قرارداد بسیار زیاد است و اعتماد کامل ما بین دو طرف معامله وجود ندارد، بسیار کارآمد است. با این تفاسیر مبلغ بالایی را فروشنده و خریدار باید به عنوان کمیسیون به املاک پرداخت کنند که خصوصا در معاملات با حجم بالا میتواند مبلغ بالایی باشد.

در چنین مواقعی ، قرارداد هوشمند می تواند بسیار مفید و حائز اهمیت باشد و تحول مثبتی در صنعت ایجاد کند. اسمارت کانترکت ها مشکل اعتماد را حل می کنند. در قراردادهای هوشمند، همه چیز بر اساس الگریتم مشخص و کاملا سیستماتیک است و این بدین معنی است که تنها زمانی به مالکیت خانه از آن شما میشود که به طور کامل مبلغ مشخص را پرداخت کرده باشید.

این قراردادها به عنوان خدمات سپرده نیز کار می کنند، یعنی پول و مالکیت در سیستم ذخیره خواهد شد و دقیقاً به صورت همزمان بین طرفین معامله، توزیع خواهد شد. علاوه بر این، صدها نفر شاهد این معامله هستند و آن را تأیید می کنند، بنابراین تضمین می شود که فرآیند تحویل بدون مشکل طی شود. از آنجایی که بین طرفین معامله، مشکل عدم اعتماد وجود ندارد، بنابراین نیازی به واسطه نیست. تمام اقداماتی که توسط نماینده املاک انجام می شود را می توان از قبل در قراردادهای هوشمند اعمال کرد و در عین حال، فروشنده و خریدار را از بسیاری از هزینه های اضافی، معاف می کند و این تنها، یک نمونه ساده از کاربردهای بالقوه‌ی قرارداد های هوشمند است. آنها تبادل پول، دارایی و هرچیز ارزشمند دیگری را تسهیل، شفافیت کامل را تضمین، از خدمات و هزینه‌های واسطه‌ها جلوگیری و مشکل عدم اعتماد بین طرفین معامله را برطرف می‌کنند. کد یک قرارداد هوشمند خاص، شامل تمام نکات و شرایط توافق شده توسط طرفین و اطلاعات مربوط به معامله که در بلاک چین دفتر عمومی کل غیرمتمرکز توزیع شده ثبت شده است، می باشد.

ساختار پروژه بانک آف ترون

اساس کار بانک ترون بر مبنای طرح پانزی و پیشنهاد سودهای بسیار بالاتر از حد معمول بود. کاربران پس از انتقال ترون به آدرس قرارداد هوشمند این پروژه، عضو پلن‌های مختلفی با درصد سودهای روزانه بین 3.7 تا 6.7 درصد می‌شدند.
پروژه بانک ترون در تاریخ  ۸ آوریل ۲۰۱۹ راه اندازی شده، که یعنی اولین قرارداد هوشمندی است که بر روی بلاک چین ترون ساخته شده است . از خردادماه سال جاری، تب سرمایه‌گذاری روی این پروژه کلاهبرداری داغ شد و علی‌رغم هشدارهای چندین باره سایت های بسیار معتبر در حوزه رمز ارز ها نسبت به ساختار ناسالم آن، متاسفانه تعداد بسیاری از هموطنان اقدام به خرید ترون و سرمایه‌گذاری روی بانک آف ترون کردند.

بانک آف ترون هیچ مالک مشخصی ندارد، که این برای یک پروژه سرمایه گذاری یک عیب بزرگ تلقی می‌شود. در همین ابتدا باید به این پروژه شک کنیم. چرا مالک و سازنده آن مشخص نیست؟! در ادامه این جمله، نوشته شده “ناشناس بودن مالک آن، به معنی غیرمتمرکز بودن کامل پلتفرم است”.البته در کل هیچ کدام از این پروژه‌های کلاهبرداری نظیر اکو اسمارت و بانک ترون ، هیچ ارتباطی با پروژه ترون ندارند. بانک ترون از لوگو و اسم ترون استفاده کرده، که خود را موجه نشان دهد. اما این گونه نیست. دلیل آن را نیز در ادامه متوجه خواهیم شد.

افزایش روز به روز تمایلات برای سرمایه گذاری روی بانک آف ترون در میان هموطنان، منجر به رشد روزافزون موجودی اسمارت کانترکت این پروژه شد، به طوری که در 24 مرداد، کل مقدار ترون قفل شده روی این قرارداد هوشمند به 282 میلیون واحد ارز دیجیتال TRX رسید. این مقدار تقریبا برابر با 6.5 میلیون دلار و معادل 150 میلیارد تومان بود.

دیدگاهتان را بنویسید