اکسچنج متمرکز و غیر متمرکز چیست و چه تفاوت هایی میان آن ها وجود دارد؟؟

در دنیا امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ارتقاع سطح امنیت اخیرا مفهومی با عنوان متمرکز یا غیر متمرکز بودن سیتم های اکسچنج آنلاین مطرح شده است.شما با استفاده از این سرویس های آنلاین میتوانید انواع رمز ارز ها را به راحتی  به هم دیگر تبدیل کنید.  در این مقاله سعی بر آن شده است که یک دید گاه کلی از دو مفهوم متمرکز و غیر متمرکز بودن اکسچنج های آنلاین و تفاوت آن ها با یکدیگر مطرح شود.

  • اکسچنج متمرکز(CCE) و غیر متمرکز(DEX) به چه معناست؟

در 10 سال گذشته با استفاده و پیشرفت بستر بلاک چین و رمز ارز ها این حوزه به عنوان دارایی ها و سیستم های سرمایه گذاری غیر متمرکز مطرح شده اند که این بدان معناست که شخص یا دولت مشخصی بر روند این پروژها کنترل و مالکیت مشخص ندارد و به مفهوم دیگر هر شخص میتواند با استفاده از این سیستم ها نقش قدرت مرکزی را داشته باشد.( قدرت به صورت متمرکز در اختیار شخص یا دولت خاصی نیست). به همین علت این طرح ها در سال های اخیر به شدت مورد استقبال مردم جهان قرار گرفته اند و هم چنان در حال توسعه روز افزون می باشند و معاملات در آن ها به صورت رمز نگاری شده انجام میشود. در نتیجه به جای تمرکز یک نهاد مشخص روی معاملات ، از صد ها گره مستقل استفاده میشود.

در مقابل سیستم صرافی های غیر متمرکز سیستم متمرکز وجود دارد که  در آنها یک قدرت مشخص مرکزی وجود دارد که به عنوان نماینده بین دو طرف معاملات باعث تسهیل هرگونه معامله یا انتقال رمزارز ها بین دو طرف می شوند. این نوع مبادله با جستجوی افراد برای ارز رمزنگاری شده با موسساتی که همان پیشنهاد را دارند مطابقت دارد. با بهبود نقدینگی و ایجاد بستر آسان تر مبادله ، اصطکاک بازار را به حداقل می رساند. معاملات از طریق حسابی انجام می شود که وجوهی در آن نگهداری می شود. به عنوان مثال سرویس های اکسچنج  Binance , Bittrex , Coinbase … به این صورت عمل می کنند. در واقع این کمپانی ها از سودهایی که بدست می آورند برای خود استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید